Dołącz do nas na Facebook

Projekt Matarnia - sieć ciepłownicza Gdańska rośnie

Jeszcze w tym roku mieszkańcy trzech gdańskich dzielnic – Matarni, Kokoszek i Jasienia będą mogli cieszyć się bezawaryjnymi dostawami ciepła. Grupa GPEC zbuduje 11 km nowej sieci. Budowa odbędzie się w dwóch etapach. Pierwszy ruszył na początku czerwca. Grupa GPEC zbuduje odcinek, który połączy okolice ul. Przytulnej z ul. Myśliwską. W II etapie zlikwiduje starą kotłownię w Matarni, a system będzie piąć się równolegle w dwóch kierunkach – w stronę SPC Myśliwska oraz w kierunku Matarni i Kokoszek. Ciepło popłynie do mieszkańców już na przełomie listopada i grudnia.

Gdańsk wśród najlepszych

Gdańsk może pochwalić się jednym z najbardziej rozbudowanych i nowoczesnych systemów ciepłowniczych. Ma on niemal 600 km długości – tyle, co trasa z Gdańska do Krakowa. Średnio na każdy 1 km2 przypada tu aż 2,17 km sieci ciepłowniczej. To znacznie więcej niż w Poznaniu, czy Wrocławiu.

W efekcie inwestycji i likwidacji kotłowni położonej w Matarni zyskają nie tylko mieszkańcy, ale i powietrze w Trójmieście. Do tej pory emitowała ona 17,7 ton CO2 rocznie, czyli tyle, ile generuje ponad 2200 domków jednorodzinnych.

- Ma być komfortowo, bezpiecznie i bezawaryjnie. To wszystko, co jest istotne dla mieszkańców. O resztę zadbamy my. Postaramy się, aby prace przebiegły szybko i były jak najmniej uciążliwe. Tak jak przy każdej naszej inwestycji zajmiemy się też otoczeniem – zabezpieczymy drzewa i chodniki – mówi Marcin Lewandowski, członek zarządu GPEC.
 
O projekcie:
Inwestycja potrwa od czerwca do grudnia 2017 r. Całkowity koszt projektu to ok. 70 mln zł. Część tej kwoty pokryje dofinansowanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot realizowanych zgodnie z Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Informacja dla mieszkańców:
W związku z prowadzonymi pracami i potrzebą przełączenia systemów, planowane są okresowe przerwy w dostawach ciepła.
Pierwsza nastąpi w dniach 12-13 czerwca na terenie dzielnic Suchanino, Morena, Piecki-Migowo. Kolejne zaplanowano w terminach:
  • na przełomie sierpnia i września – dzielnice Piecki-Migowo, Brętowo, Jasień
  • w drugiej połowie września – dzielnice Matarnia, Kokoszki
  • na przełomie września i października – dzielnica Matarnia
  • na przełomie listopada i grudnia – dzielnica Jasień, Kokoszki, Matarnia
O wszelkich przerwach w dostawach mieszkańcy będą informowani na bieżąco.

Już teraz wszyscy zainteresowani podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej mogą dzwonić do Biura Obsługi Klienta Grupy GPEC pod nr. 58 52 43 580, e-mail: bok@gpec.pl 

  1. KONKURENCYJNA CENA
Ciepło Systemowe to bardzo atrakcyjne ekonomicznie rozwiązanie, które daje realną możliwość obniżenia rachunków za ogrzewania. Dzięki nowoczesnej technologii  użytkownik wykorzystuje tyle ciepła, ile potrzebuje.
  1. WYGODA I KOMFORT
Ciepło Systemowe jest wyjątkowo komfortowe i proste w codziennym użytkowaniu. Do budynku dociera ciepła woda, która ogrzewa kaloryfery – mieszkańcy samodzielnie kontrolują temperaturę w mieszkaniu, a o resztę dba zarządca nieruchomości oraz dostawca.
  1. BEZPIECZEŃSTWO
Ciepło Systemowe to najbezpieczniejszy sposób ogrzewania. Ciepła woda, która ogrzewa kaloryfery nie zagraża zdrowiu, ani życiu mieszkańców.
  1. STABILNOŚĆ DOSTAW
Nad niezawodnością dostaw Ciepła Systemowego czuwają wykwalifikowani eksperci, wykorzystujący zdalne systemy monitorowania sieci i urządzeń.
  1. TROSKA O ŚRODOWISKO
Zgodnie z normami, Ciepło Systemowe to najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania. Pomaga przeciwdziałać tzw. niskiej emisji, czyli emisji spalin, pyłów i szkodliwych gazów, które wytwarzane są m.in. w lokalnych kotłowniach węglowych i domowych piecach.
  1. CAŁODOBOWA OBSŁUGA
Codzienne zarządzanie ogrzewaniem budynków staje się o wiele łatwiejsze. Spółdzielnie mogą liczyć na całodobową obsługę pogotowia ciepłowniczego Grupy GPEC oraz profesjonalne doradztwo techniczne.
 
MAPA PRZEBIEGU SIECI: 

Chcesz być z nami na bieżąco? Skorzystaj z Newslettera