Dołącz do nas na Facebook

JUŻ CIEPŁO W GÓRNYM SOPOCIE

środa, 16 listopad 2016
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski wspólnie z Grupą GPEC oraz EDF Polska podsumowali jedną z najważniejszych sopockich inwestycji, przyłączenie Górnego Sopotu do sieci ciepłowniczej GPEC. Prace trwały 8 miesięcy, a całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 50 mln zł.

JUŻ CIEPŁO W GÓRNYM SOPOCIE

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski wspólnie z Grupą GPEC oraz EDF Polska podsumowali jedną z najważniejszych sopockich inwestycji, przyłączenie Górnego Sopotu do sieci ciepłowniczej GPEC. Prace trwały 8 miesięcy, a całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 50 mln zł.

Inwestycja rozpoczęła się na początku roku, a już we wrześniu ruszyły pierwsze dostawy ciepła do przyłączonych budynków. Dziś większość mieszkańców Górnego Sopotu cieszy się efektywnym, bezpiecznym i ekologicznym Ciepłem Systemowym. Projekt podsumowano podczas spotkania, które odbyło się 16 listopada w Sopocie z udziałem Jacka Karnowskiego, Prezydenta Sopotu oraz Anny Jakób i Marcina Lewandowskiego członków zarządu GPEC. W spotkaniu uczestniczyli także – Elżbieta Kowalewska, dyrektor departamentu handlu EDF Polska o/Wybrzeże oraz Stanisław Łupiński, prezes jednej z przyłączonych spółdzielni NSM Sopot Dolny.
Doprowadzenie ciepła systemowego do sopockich osiedli i obniżenie kosztów ponoszonych przez mieszkańców było jednym z głównych założeń strategii miasta. Mieszkańcy zyskali niższe rachunki za ogrzewanie oraz większy komfort, a miasto ma gwarancję bezpieczeństwa dostaw” – mówił Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu.

O skali zrealizowanej przez Grupę GPEC inwestycji świadczą liczby. W zaledwie 8 miesięcy powstała nowa sieć ciepłownicza o długości 17 km, która obejmuje ponad 100 budynków i niemal 6000 mieszkań na terenie m.in. takich osiedli jak: Brodwino, Kamienny Potok, Kraszewskiego oraz Dolny Sopot. W grudniu sieć dotrze także na osiedle Mickiewicza. Prace wymagały łącznie położenia 35 km rur i wykorzystania do ich zespawania 150 tys. elektrod, które ustawione jedna za drugą mają aż 6000 km – niemal tyle, co promień Ziemi.
Docelowo, po zakończeniu prac na osiedlu Mickiewicza, będziemy mieli uruchomionych łącznie około 170 węzłów cieplnych w Sopocie Górnym. Nowa sieć ogrzeje ponad 15 000 mieszkańców na terenie 11 sopockich osiedli” – poinformowała Anna Jakób, członek zarządu GPEC.

Nowa sieć ciepłownicza zajmuje szczególne miejsce wśród sopockich inwestycji. Ciepło Systemowe to ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w strategię miasta. W większości wypadków pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz gwarantuje stabilne dostawy ciepła i ciepłej wody przez cały rok. Spółdzielnie mogą liczyć na całodobową obsługę pogotowia ciepłowniczego oraz profesjonalne doradztwo techniczne, a mieszkańcy zyskują lepszy komfort życia oraz dobrą jakość powietrza. Ciepło Systemowe, które dostarcza Grupa GPEC produkowane jest bowiem w wysokosprawnej kogeneracji w gdańskiej elektrociepłowni EDF, która spełnia wszystkie krajowe i europejskie normy środowiskowe.
„Wydajność i bezpieczeństwo to dla nas priorytety. Dlatego nieustannie inwestujemy w nowe technologie, dzięki którym jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne wszystkim odbiorcom ciepła” – wyjaśniła Elżbieta Kowalewska z EDF Polska o/Wybrzeże.
 „Rozpoczęliśmy prace od konkretnej wizji i dzięki rzetelnemu wykonaniu osiągnęliśmy oczekiwany wynik. Nie byłoby to możliwe bez współpracy wszystkich – Prezydenta Miasta, który zainicjował ten projekt, spółdzielni, działających na rzecz swoich mieszkańców oraz oczywiście samych sopocian i naszych partnerów” – podsumowała spotkanie Anna Jakób
 

ZALETY CIEPŁA SYSTEMOWEGO:


 1. KONKURENCYJNA CENA
Ciepło Systemowe to bardzo atrakcyjne ekonomicznie rozwiązanie, które daje realną możliwość obniżenia rachunków za ogrzewania. Dzięki nowoczesnej technologii  użytkownik wykorzystuje tyle ciepła, ile potrzebuje.
 1. WYGODA I KOMFORT
Ciepło Systemowe jest wyjątkowo komfortowe i proste w codziennym użytkowaniu. Do budynku dociera ciepła woda, która ogrzewa kaloryfery – mieszkańcy samodzielnie kontrolują temperaturę w mieszkaniu, a o resztę dba zarządca nieruchomości oraz dostawca.
 1. BEZPIECZEŃSTWO
Ciepło Systemowe to najbezpieczniejszy sposób ogrzewania. Ciepła woda, która ogrzewa kaloryfery nie zagraża zdrowiu, ani życiu mieszkańców.
 1. STABILNOŚĆ DOSTAW
Nad niezawodnością dostaw Ciepła Systemowego czuwają wykwalifikowani eksperci, wykorzystujący zdalne systemy monitorowania sieci i urządzeń.
 1. TROSKA O ŚRODOWISKO
Zgodnie z normami, Ciepło Systemowe to najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania. Pomaga przeciwdziałać tzw. niskiej emisji, czyli emisji spalin, pyłów i szkodliwych gazów, które wytwarzane są m.in. w lokalnych kotłowniach węglowych i domowych piecach.
 1. CAŁODOBOWA OBSŁUGA
Codzienne zarządzanie ogrzewaniem budynków staje się o wiele łatwiejsze. Spółdzielnie mogą liczyć na całodobową obsługę pogotowia ciepłowniczego Grupy GPEC oraz profesjonalne doradztwo techniczne.
 
KLUCZOWE DANE LICZBOWE:
 • 17 km sieci
 • 200 pracowników
 • Ponad 15 000 mieszkańców z ogrzewaniem z msc
 • ponad 100 przyłączonych budynków
 • 50 mln zł - koszt inwestycji ze środków własnych
 • 8 miesięcy – czas realizacji inwestycji
MAPA PRZEBIEGU SIECI (do publikacji):FILM O INWESTYCJI: https://www.youtube.com/watch?v=digUlpLXmU4


GRUPA GPEC
Lider branży ciepłowniczej na Pomorzu. W skład Grupy GPEC wchodzi 10 spółek,
z Pomorza: GPEC, GPEC EKSPERT, GPEC ENERGIA, GPEC PLUS, GPEC PRO, GPEC SERWIS, GPEC STAROGARD, GPEC SYSTEM, GPEC TCZEW, Orchis Energia Sopot. Główną działalnością firmy, która istnieje na rynku już ponad 50 lat, jest dystrybucja i wytwarzanie ciepła. Gdańska firma znajduje się w pierwszej dziesiątce największych inwestorów na Pomorzu. Ponad 90% wybudowanych w Gdańsku lokali mieszkaniowych korzysta z ciepła systemowego dostarczanego przez Grupę GPEC.

EDF Polska SA
Grupa EDF jest w Polsce czołowym producentem energii elektrycznej i ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji, zaopatrując w ciepło Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Zieloną Górę i Toruń. W Rybniku posiada systemową elektrownię węglową o mocy 1 780 MW.
EDF Polska Oddział Wybrzeże posiada dwie elektrociepłownie: w Gdańsku oraz Gdyni i jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Z roczną produkcją 11000 TJ ciepła i 1300 GWh energii elektrycznej zaspokaja 100% potrzeb grzewczych miejskiej sieci ciepłowniczej zasilającej Gdańsk i Sopot oraz Gdynię i Rumię.

Chcesz być z nami na bieżąco? Skorzystaj z Newslettera